Köhögés


A köhögés az egyik leggyakoribb tünet gyermekkorban, önmagában nem betegség, hanem a szervezet védekező mechanizmusa. (Akkor is köhögünk, ha férenyeltük a folyadékot ivás közben.) Segít megtisztítani a légutakat a vírusoktól, baktériumoktól és a váladéktól.
Gyakran száraz, ingerköhögéssel kezdődik, majd pár nap múlva, ha bővebb váladék termelődik a légutakban hurutossá válik, vagyis a gyermek fel tudja köhögni a váladékot. Ez egy gyógyító folyamat, és ha a gyermek közérzete jó, nincs ok az aggodalomra.

A megkönnyebbüléssel nem járó, száraz köhögés esetén nincs "felszakítható" váladék. A felső légúti fertőzések esetén a légutak kiszáradása és gyulladása okozza a nyálkahártya ingerlékenységét. Az irritációt csökkenthetik vagy átmenetileg megszüntethetik a mechanikus bevonat kialakítására képes gyógynövénykivonatok. Az erre alkalmas gyógynövények: orvosi ziliz, erdei mályva, lándzsás útifű, izlandi zúzmó, hársfavirágzat.

Az alsó légutak fertőzése (pl. hörgőgyulladás) hurutos köhögéssel jár. Ilyen esetekben a köpet kiürülését segítő gyógynövények: kakukkfű, ánizs, eukaliptusz, borsmenta, fenyő, borostyán.

Mit tehetünk otthon a köhögés ellen?

  • Méz – Egyéves kor felett természetes köhögéscsillapító.
  • Párásítás – Mindig hideg pára, nem gőz!
  • Lejtőre fektetés – A fejvég megemelése segíthet.
  • Gyakori szellőztetés – Friss levegő jótékony hatású. Alvás közben legyen hűvösebb a hálószobában.
  • Inhalálás – Salvus vízzel. Váladékoldás céljából gyakran alkalmazunk inhalátorba 3%-os sóoldatot, ez töményebb, mint a 0,9%-os izotóniás (“fizsó”) sóoldat.


Mikor kell orvoshoz fordulni?

Bár bármikor el lehet menni orvoshoz, amikor a szülő szükségesnek látja, DE van néhány köhögéshez társuló tünet, amikor mindenképp szükséges a vizsgálat:
❗ Láz esetén gyakori a rossz közérzet, de fontos alarm jel, amikor a gyermek a láztalan periódusban is bágyadt, elesett, elfekvő.
❗ 3-4 napnál tovább tartó lázas állapot.
❗ Nehezített légzés, fulladás, szapora légzés.
❗ Sípoló, préselő légzés a köhögési szünetekben is.


Ha a gyermeknek asthmája vagy allergiás betegsége van, illetve bármilyen légzőszervi alapbetegsége, akkor a gyermekpulmonológus kezelőorvos által előírt kezelést pontosan a javaslat szerint kell alkalmazni!

‼️Gyakori tévhitek‼️

❌ „Ha sokáig köhög, biztosan tüdőgyulladása lesz.” – Nem igaz! A tüdőgyulladás nem a náthából alakul ki, és nem lehet megelőzni „előre” adott gyógyszerekkel.
❌ „Csúnya a köhögése, biztos nagy a baj!” – A köhögés hangja nem mindig tükrözi a betegség súlyosságát. Valaki számára a “mélyről” jövő hurutos köhögés a “csúnya”, másoknak a fentebbről jövő, irritatív köhögés. 

Átlagosan egy vírusos nátha 8-15 napig is eltarthat, és nincs biztos módszer arra, hogy előre megjósoljuk a betegség lefolyását. Gyakran előfordul, hogy felsőlégúti vírusfertőzés után a száraz köhögés több hétig is megmarad, majd ezt követően jön egy újabb vírusfertőzés és kezdődik az egész elölről, olyan, mintha nem is lenne szünet a köhögésben.

A köhögés hangja nem mindig tükrözi a betegség súlyosságát – ami ijesztően hangzik, nem feltétlenül jelent komoly bajt!

Elhúzódó köhögés esetén orvosi vizsgálat indokolt, eldöntendő a szükséges terápiát és esetleg egyéb vizsgálatokat.